Autor Wiadomość
Łukasz Bieryło E-prawnicy
PostWysłany: Pią 11:49, 18 Sty 2008    Temat postu: Wypłata świadczeń po przywróceniu do służby

W ostatnim czasie w kilku prowadzonych przez nas sprawach zarówno WBE (sprawy o 12-stki) jak też płatnicy uposażenia (WSzW, Dowódcy JW) dobrowolnie wypłacili żołnierzom należne im świadczenia. Doszło do tego już po skierowaniu sprawy na drogę sądową, jednak jeszcze przed wydaniem rozstrzygnięcia. Wydaje się, że organy wojskowe zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, iż w toczących się postępowaniach sądowych nie dość że przegrywają, to jeszcze zasądzane są od nich kilkutysięczne kwoty kosztów sądowych (opłata sądowa od pozwu zwracana żołnierzom, koszty radcy prawnego).

Na dzień dzisiejszy nie jest to jednak stała praktyka, gdyż są jednostki w których nadal dokonuje się potrącenia świadczeń wypłaconych po "pierwszym zwolnieniu", a nawet spotykamy się z sytuacjami, że odmawia się wypłaty jakichkolwiek świadczeń.

Coraz częściej także mają miejsce przypadki, że w sprawach o należności po przywróceniu po przegranej w I instancji organy wojskowe nie odwołują się już dalej. Wyjątkiem są tu sprawy o zwrot emerytur, w których - pomimo iż zapadły już pierwsze korzystne dla żołnierzy rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym - nadal składane są skargi kasacyjne do SN.
Łukasz Bieryło E-prawnicy
PostWysłany: Czw 12:36, 06 Gru 2007    Temat postu: Uchwała SN z 29.11.2007 r. w sprawie odsetek żołnierzy

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29.11.2007 r. w sprawie III CZP 106/07 odpowiedział na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie. Miało ono następujące brzmienie:
1) Czy dopuszczalne jest dochodzenie przed sądem powszechnym przez żołnierzy zawodowych odsetek od nieterminowej wypłaty uposażenia, które stały się wymagalne na podstawie art. 9 ust. 3a ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.)?
w razie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytanie:
2) Czy sprawa z powództwa o odsetki ustawowe za opóźnienie w wypłacie uposażenia służbowego żołnierza zawodowego powinna być rozpoznawana przed sądem powszechnym w postępowaniu cywilnym, czy w postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy?

Sąd Najwyższy w w/w uchwale uznał, iż właściwą drogą do dochodzenia roszczeń odsetkowych od uposażenia jest postępowanie administracyjne.

Jak tylko zostanie opublikowane uzasadnienie uchwały (z uzyskanej przeze mnie informacji wynika, iż nastąpi to na początku 2008 r.) napiszę więcej w tym temacie.

Na marginesie dodam, że część dowódców jednostek wykazuje się znajomością przepisów i wydaje decyzje w przedmiocie odsetek.
A jeśli w niektórych przypadkach tego nie uczyniono, są instytucje prawne (w prawie administracyjnym) służące do wymuszeniu podjęcia takich działań przez organ. Takie też sprawy prowadzimy obecnie przed sądami administracyjnymi.

Swego czasu poddawałem w wątpliwość możliwość wystąpienia z tego rodzaju powództwami do sądów powszechnych.

Tym samym osoby, które wytoczyły powództwo o odsetki przeciwko organom wojskowym mogą przegrać te sprawy (sądy prawdopodobnie odrzucą pozwy z powodu niedopuszczalności drogi sądowej) i zostać zobowiąznymi do zapłaty kosztów tych procesów.
Jednak od razu chciałbym zauważyć, że w pewnych okolicznościach jest możliwość na rozpoznanie takiej sprawy nawet pomimo powyższej zaprezentowanego stanowiska Sądu Najwyższego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group