Autor Wiadomość
Jacek.b.
PostWysłany: Wto 18:36, 05 Maj 2009    Temat postu:

Ja otrzymałem odpowiedz z ETPC że, "Trybunał przystąpi do rozpatrzenia powyższej skargi tak szybko, jak to będzie możliwe" czyli że nie odrzucił skargi.
Gość
PostWysłany: Pon 11:57, 04 Maj 2009    Temat postu: Skarga do ETPC

Kilkanaście skarg zostało złożonych, jednak z tego co wiem, to co najmniej jednej osobie Trybunał odpisał już że sprawą się nie zajmie, bo wstępna analiza wykazała, iż nie złamano praw skarżacych.
sawolg
PostWysłany: Sob 0:42, 02 Maj 2009    Temat postu:

Gdzie znależć informacje czy ktoś oddałsprawę do Stasburga. Jestem tym zainteresowny. Sprawa przywrócenia w NSA oddalona.
Łukasz Bieryło E-prawnicy
PostWysłany: Pon 10:11, 11 Sie 2008    Temat postu:

W odpowiedzi na liczne pytania odnośnie kontynuowania sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu, wyjaśniam, iż w tym trybie także wymagane jest, aby przed wystąpieniem ze skargą do Trybunału należy wykorzystać wszystkie dostępne w danym państwie środki prawne, które mogą doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy stanowiącej przedmiot skargi.
Niespełnienie tego właśnie wymogu (z uwagi na brak zaskarżenia w toku zwykłej procedury odwoławczej) przesądziło o niepodjęciu sprawy przez TK. Tak więc ETPC na etapie wstępnego badania skargi również może zwrócić na tą okoliczność uwagę.

Skargę do Trybunału należy złożyć nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania orzeczenia przez najwyższy dla danych spraw sąd krajowy lub inny właściwy organ (w tym przypadku NSA, jeśli przyjąć iż wyczerpanie nadzwyczajnego trybu odwoławczego zamiast zwykłego jest wystarczające). W przypadku gdy skarga dotyczy orzeczenia sądowego, termin ten biegnie poczynając od daty ostatecznej decyzji wydanej w ramach zwykłej procedury odwoławczej.
Tu także Trybunał mógłby stwierdzić, że ten 6-ciomiesięczny termin minął już dawno temu, jeśli przyjąłby że liczy się zwykły tryb odwoławczy.

Przyznam szczerze, że na chwilę obecną nie analizowałem jeszcze orzecznictwa ETPC w w/w kwestiach, więc nie wiem jakie mógłby zająć stanowisko.

Co do ewentualnych zarzutów merytorycznych, to są przepisy Konwencji których naruszenie można byłoby zarzucić w niniejszej sprawie.
KRIS
PostWysłany: Sob 20:28, 12 Lip 2008    Temat postu: Wypowiedzenia z art 78 ust. 2 pkt 2 i pkt 3

Jako jeden z poszkodowanych, zwracam się z prośbą do Kancelarii Causa o podanie dalszych wskazówek odnośnie podjęcia przez Stowarzyszenie dalszych kroków prawnych w przedmiocie stwierdzenia naruszenia prawa przy wypowiedzeniach z art 78 ust. 2 pkt 2 i pkt 3. Być może w tym kierunku są już jakieś ustalenia, dlatego aby uspokoić nastroje wielu z nas byłoby dobrze przedstawić je na forum. Myślę, że jeżeli zapadnie negatywny wyrok NSA w sprawie wypowiedzenia z art 78 ust. 2 pkt. 3, należałoby skierować skargę do Strasburga oczywiście po uprzednim poddaniu pod glosowanie w tej sprawie przez członków Stowarzyszenia. Jednak oczekiwanie na rozstrzygnięcie może zając kilka lat i do tego czasu nie możemy sobie pozwolić na bezczynność.W międzyczasie należałoby upublicznić się i przyjąć formę otwartego protestu z powiadomieniem mediów lub w inny zaproponowany sposób.
Proszę o odpowiedź i dyskusję w tym twmacie.
Pozdrawiam Krzysiek!
gallaa
PostWysłany: Sob 12:52, 12 Lip 2008    Temat postu:

Po zapoznaniu sie z treścią odpowiedzi udzielonej przez TK uważam, że dopóki pozostała jeszcze jakaś szansa na pozytywne dla nas rozpatrzenie sprawy to należy z niej skorzystać.
pozdrawiam kolegów
jacek.b...
PostWysłany: Pią 16:24, 27 Cze 2008    Temat postu:

Strasburg to jedyna opcja na dzień dzisiejszy i najwyższy czas by to uczynić !
KRIS
PostWysłany: Czw 23:26, 26 Cze 2008    Temat postu: Temat postu: Wypowiedzenia z art 78 ust. 2 pkt 2 i pkt 3

Powiało chłodem!
Ale czy wszystko stracone ?, co można jeszcze w tej sprawie zrobić, jakie kroki podjąć ?
Chyba już nadszedl odpowiedni moment na skierowanie tej sprawy przez Stowarzyszenie do Strasburga, z uwagi na to, że może ono być stroną i reprezentować pokrzywdzonych przed tym Trybunałem, w przeciwieństwie do braku prawnej możliwości reprezentowania nas
przed TK.
Ale co z odpowiedzią TK na nasze zażalenie?
Pozdrawiam Krzysiek!
Łukasz Bieryło E-prawnicy
PostWysłany: Śro 14:01, 25 Cze 2008    Temat postu: Sprawy wypowiedzeń z art 78 ust. 2 pkt 3

Znając w/w stanowisko NSA, organy wojskowe (DWL, MON) które zajmują się obecnie sprawami wypowiedzeń z art 78 ust. 2 pkt 3 ustawy z 1970 r. także odmawiają stwierdzania nieważności decyzji z powołaniem się na to, iż naruszenia nie były rażące.

Tożsame - negatywne dla żołnierzy - rozstrzygnięcia zapadają również w sprawach, w których sprawa była już rozpatrywana przez WSA i została zwrócona organowi do ponownego rozpatrzenia. Organy wojskowe nie wypełniają dyspozycji Sądu który wyjaśnił, iż w przypadku gdy organ nie znajdzie w TAP żołnierza dokumentów na potwierdzenie okoliczności stanowiących przesłanki zwolnienia, to powinnien rozpatrzeć jego wniosek pozytywnie. Mimo braku takich dokumentow (na co w niektorych sprawach nawet otrzymalismy pisemne potwierdzenie, w ktorym organ przyznaje sie do zaniedban), nadal zapadaja decyzje odmawiajace stwierdzenia niewaznosci.
Łukasz Bieryło E-prawnicy
PostWysłany: Śro 13:54, 25 Cze 2008    Temat postu: Wypowiedzenia z art 78 ust. 2 pkt 2 i pkt 3

Na dzień dzisiejszy zapadło już w sprawach w których występowała nasza kancelaria kilka wyroków NSA oddalających skargi kasacyjne żołnierzy zwolnionych na skutek wypowiedzeń opartych na przepisie art 78 ust. 2 pkt 2 pragmatyki z 1970 r.

Sądy w uzasadnieniach wskazują już nawet "iż linia orzecznicza NSA jest w tego rodzaju sprawach ugruntowana".

Jednocześnie jednak NSA przyznaje, że w sprawie miało miejsce wiele nieprawidłowości i naruszeń prawa, jednak nie są one na tyle rażące, aby po tak długim okresie czasu można było usunąć z obrotu prawnego decyzje o wypowiedzeniu (która spowodowała daleko idące skutki materialne - zwolnienie ze służby, wypłata świadczeń finansowych, emerytury). Zdaniem Sądu tego rodzaju uchybienia do jakich doszło w toku skłądania wypowiedzeń mogłyby stanowić podstawę uchylenia decyzji w zwykłym trybie odwoławczym, ale w postpęowaniu nadzwyczajnym jakim jest procedura stwierdzenia nieważności, już nie.

Niestety wynika z tego iż nie uda już się najprawdopodobiej zmienić tego zapatrywania NSA, który interes Skarbu Państwa stawia wyżej niż interesy obywateli.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group