Autor Wiadomość
emerytwojsko
PostWysłany: Śro 9:50, 26 Wrz 2007    Temat postu:

Dziwi mnie brak reakcji Kolegów na informację janiksa. Zainteresowałem sprawą Prezydenta RP (współczucie), RPO (spławienie), MON (brak odpowiedzi), Helsińską Fundację Praw Człowieka (czekam), ZBŻZ (czekam), Konwent Dziekanów (czekam), Forum Policyjne (duże zainteresowanie) i Marka Surmacza - też emeryta policyjnego (czekam). Czyżby niepełni emeryci wojskowi nie pracowali?
O wszystkich odpowiedziach poinformuję Kolegów.
janiks
PostWysłany: Pią 10:48, 14 Wrz 2007    Temat postu: Przejście na emeryturę cywilną niemożliwe

Otrzymaliśmy od P.Janusza L. z Częstochowy e-mail, który w całości przytoczę:

"Odszedłem z wojska na rentę w związku ze służbą wojskową w 1983 r. po 19 latach służby. Od tej pory cały czas pracowałem mając nadzieję, że będę mógł przejść na wyższą emeryture cywilną. Obecnie mam 62 lata i 46 lat pracy i niestety po zwolnieniu będę otrzymywał niską emeryturę wojskową z wysługi młodego żołnierza. Nie chodzi już o mnie, ale szkoda mi obecnych młodych żołnierzy, którzy pasjonują się emeryturą po 15 latach wysługi z niskiej podstawy, ze względu na młody wiek. Co ich czeka w wieku podeszłym? Czy ten problem zainteresowałby stowarzyszenie? Pozdrawiam Janusz L."

Niestety, to co pisze P.Janusz jest usankcjonowane prawnie, gdyż po ostatniej nowelizacji ustaw emerytalnych (FUS-ej i wojskowej) przejście na emerytalną cywilną, w tym przypadku niewątpliwie korzystniejszą jest niemożliwe. Taka możliwość występowała przed nowelizacją ustaw. Winę za ten stan rzeczy ponosi zapis art. 2 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998r. o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353), w którym czytamy: Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują: 1) ubezpieczonym - w razie spełnienia warunków do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy mają ustalone prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, obliczonej z uwzględnieniem okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 7-10 oraz w ust. 2;
Dlatego trzeba to zmienić, usunąć z zacytowanego przepisu od słów: z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy mają ustalone prawo do emerytury określonej... . Ten problem jest w kręgu zainteresowania Stowarzyszenia, mieści się m.in. w zakresie celu jaki przed sobą postawiło.
W dalszej kolejności i tym problemem się zajmiemy.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group