Forum forum Stowarzyszenia OSPŻ Strona Główna forum Stowarzyszenia OSPŻ
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Z działalności Stowarzyszenia
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum Stowarzyszenia OSPŻ Strona Główna -> Forum Stowarzyszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 16:37, 05 Wrz 2007    Temat postu: Z działalności Stowarzyszenia

11 lipca 2007 r. Stowarzyszenie rozpoczęło oficjalnie działalność.
Od tego czasu:
- przekazaliśmy środowisku żołnierzy i byłych żołnierzy zawodowych (na
forum dyskusyjnym PZ i NFOW) informacje dot. powołania Stowarzyszenia i celów jakie ma ono realizować;
- opracowaliśmy deklarację przystąpienia do S., zainteresowanym
przekazujemy jej druk wraz z regulaminem działalności S. Aktualnie działalność ukierunkowujemy na rzecz powiększenia naszego grona;
- opracowaliśmy i przesłaliśmy do senatorów Senackiej Komisji ON, posłów Sejmowej Komisji ON i Ministra ON informację o powołaniu do życia "Stowarzyszenia...";
- nawiązaliśmy kontakt z P.Łukaszem B. z kancelarii "CAUSA" (prawnik,
który wstępnie zgodził się na sprawowanie patronatu prawnego nad S.);
- członkowie Stowarzyszenia poprzez wybraną kancelarię prawniczą występują ze zbiorową skargą konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego na niekonstytucyjność art. 78 starej ustawy pragmatycznej;
- przygotowujemy się do opracowywania wystąpienia do Rzecznika PO o podjęcie postępowania w sprawie stwierdzenia niekonstytucyjność art. 78 ust.2 pkt 2 i 3 ustawy... oraz reprezentowania Stowarzyszenia w tej sprawie przed TK.
Prosiliśmy już kolegów o opracowanie na piśmie krótkich informacji na temat swoich uwag i zastrzeżeń do trybu i sposobu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Informacje te stanowiłyby załączniki do wystąpienia do RPO, a ukazywać powinny łamanie przepisów prawa przez wojskowe organa kadrowe i dowódców, głównie konstytucyjnych praw zawartych m.in. w art. 32 ust.1i2 Konstytucji RP (zasada równego traktowania, dyskryminacja) oraz to , że przełożeni - dowódcy mieli nadmierny zakres swobody i uznaniowości co do kryteriów zwolnień, a kryteria te nie dawały się jednoznacznie zweryfikować przy tak złej konstrukcji art. 78 ustawy. Jeżeli były tam naruszenia prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwośc społecznej, to również opisać. To bardzo ważne dla sprawy, dlatego bardzo proszę o przemyślenie problemu, opracowanie materiału i przesłanie na adres Stowarzyszenia. Mogą to być również informacje kolegów, jeszcze nie zrzeszonych w naszym S.
Informację taką przesłał już szwej7 - dziękujemy.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 15:48, 20 Wrz 2007    Temat postu: Informacje spływają ...

Informacje, o których mowa w pierwszym poscie powoli spływają.
Dziękuję kolegom: Janowi G. z Tarnowa, Jarosławowi W. ze Stargardu Szczecińskiego, Mariuszowi S. z Władysławowa, Kazimierzowi K. z Jarosławia.
To jednak jeszcze zbyt mała ilość materiału, by dołączyć ją do wystąpienia do Rzecznika Praw Obywatelskich - czekamy więc.
Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 23:37, 19 Paź 2007    Temat postu: Członkowie S....występują ze zbiorową skargą konstytucyjną..

Członkowie Stowarzyszenia poprzez wybraną kancelarię prawniczą występują ze zbiorową skargą konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego na niekonstytucyjność art. 78 starej ustawy pragmatycznej.
W dniu 10.10.2007 r. Stowarzyszenie podpisało umowę z Kancelarią Prawiniczą "CAUSA" z Białegostoku na opracowanie skargi konstytucyjnej w tej sprawie. Z informacji jakie posiadamy, Kancelaria aktualnie kończy opracowywanie skargi, gromadzi stosowne dokument i odbiera pełnomocnictwa od członków Stowarzyszenia.
Niebawem poinformujemy kolegów o skierowaniu skargi konstytucyjnej do TK.
Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek. B
Gość






PostWysłany: Wto 21:57, 30 Paź 2007    Temat postu:

Czy wiadomo już coś na temat skargi do Trybunału Konstytucyjnego ?.Podobno miała być wysłana 23.10.2007 r. to już tydzień.
Powrót do góry
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 23:42, 30 Paź 2007    Temat postu: Skarga Konstytucyjna złożona...

Jacek. B napisał:
Czy wiadomo już coś na temat skargi do Trybunału Konstytucyjnego ?.Podobno miała być wysłana 23.10.2007 r. to już tydzień.

Skarga Konstytucyjna do TK została opracowana przez Kancelarię Prawniczą "CAUSA" z Białegostoku i w dniu dzisiejszym złożona w urzędzie pocztowym. Właśnie dzisiaj upływał ustawowy termin trzech miesięcy do złożenia skargi, w odniesieniu do ostatecznego rozstrzygnięcia głównego skarżącego.
Więcej informacji przekażemy członkom Stowarzyszenia w trybie określonym przez Stowarzyszenie.
Cierpliwości koledzy, ostatnie dni były pełne wytężonej pracy P.Łukasza B. z Kancelarii "CAUSA" (dziękujemy P.Łukaszu za b.dobrą współpracę na etapie opracowania skargi konstytucyjnej) i członków - założycieli Stowarzyszenia.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Łukasz Bieryło E-prawnicy
Administrator



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie 16:58, 18 Lis 2007    Temat postu: Skarga konstytucyjna

W dniu 30 października 2007 r. została wysłana do Trybunału Konstytucyjnego skarga konstytucyjna przygotowana przeze mnie na zlecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Żołnierzy w Krakowie. Celem skargi jest stwierdzenie niezgodności art. 78 ust. 2 pkt 2 i art. 78 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.) z Konstytucją i międzynarodowymi aktami praw człowieka.

Zaskarżone przepisy wojskowej ustawy pragmatycznej z 1970 r. stanowiły podstawę prawną wypowiedzeń stosunków służbowych - a w konsekwencji zwolnienia ze służby - znacznej części żołnierzy zawodowych. Wykorzystywane były m. in. w toku zapoczątkowanej w 2001 roku reformy Sił Zbrojnych RP, podczas której reorganizacji uległo wiele jednostek wojskowych, w tym głównie administracji wojskowej oraz wyższego szkolnictwa wojskowego.

W skardze skierowanej do TK zarzucono m. in. iż przepisy ustawy pragmatycznej, na podstawie których wypowiadano żołnierzom stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej, dają przełożonym organom wojskowym nadmierny zakres swobody i uznaniowości co do kryteriów zwolnień (które to kryteria nie dają się jednoznacznie zweryfikować), co w konsekwencji doprowadziło do stosowania prawa z naruszeniem konstytucyjnych praw wielu żołnierzy zawodowych. Taka treść przepisów dopuszcza także możliwość dokonywania dowolnej wręcz jej wykładni przez organy władzy państwowej a w konsekwencji wydawania decyzji sprzecznych z prawem. Obecna wykładnia treści zaskarżonych przepisów, której dokonują organy władzy publicznej jest niezgodna z wolą ustawodawcy i sprzeczna z sensem przepisu. Jej stosowanie przy wydawaniu decyzji administracyjnych i orzeczeń sądowych skutkuje naruszeniem wyrażonej w art. 7 Konstytucji zasady legalizmu, która nakazuje działanie na podstawie i w granicach przepisów prawa. W dalszej konsekwencji działania organów oparte na tak rozumianych przepisach naruszają także prawo równego dostępu do służby (art. 60 Konstytucji oraz art. 25 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w zw. z art. 87 ust. 1 Konstytucji), a także prawo wyboru i wykonywania zawodu (art. 65 ust. 1 Konstytucji).

Ewentualne stwierdzenie niezgodności kwestionowanych przepisów z Konstytucją i wiążącymi Polskę międzynarodowymi konwencjami praw człowieka pozwoli, zgodnie z art. 190 ust. 4 Konstytucji, na weryfikację w szczególnych trybach postępowania orzeczeń wydanych w sprawach indywidualnych na podstawie obowiązujących przepisów prawa, których niezgodność z Konstytucją stwierdził później Trybunał.

Więcej szczegółów w serwisie w w w. eprawnicy.pl/przeglad-prasy/przepisy-stanowiace-podstawe-zwolnien-zolnierzy-zawodowych-ze-sluzby-zaskarzone-do-trybunalu-konstytucy.html

Dziękuje wszystkim tym którzy przyczynili się do powstania tej skargi, czy to poprzez przysłanie mi decyzji i wyroków ze swoich spraw, czy też opisanie procesu zwolnień w swojej jednostce. Szczególne podziękowania kieruje do użytkownika Janiksa, z którym współpracowałem podczas przygotowania merytorycznej treści skargi.

I na koniec jeszcze jedna uwaga:
W skardze konstytucyjnej zostały przedstawione tylko i wylacznie sprawy tych czlonków Stwowarzyszenia, którzy opłacili jednorazową składkę i mają już za sobą sprawę zwolnienia (tzn. sprawa ta została zakończona, niezależnie od tego na jakim stało się to etapie). To jedyna szansa zeby Stowarzyszenie moglo ubiegać się o status strony w postepowaniu. Gdybym ujął wszystkich, dalbym Trybunalowi argument przemawiający za odmową rozpoznania skargi lub odmową dopuszczenia OSPZ jako skarzacego. A przecież nie o to chodzi. Ci spośród członków Stowarzyszenia których sprawy są w toku w przyszłości mogą dołączyć do skarżących wskazanych w skardze konstytucyjnej (pod warunkiem oczywiscie ze ich sprawa zostanie prawomocnie zakonczona przed terminem rozpatrzenia skrgi przez TK).

Podkreślić jednak chciałbym, że niezależnie od tego czy opisany byłby w skardze 1 przypadek czy nawet 1000, to i tak skutki wyroku - jeśli TK uzna niekonstytucyjność przepisów - będą takie same dla wszystkich,
niezależnie czy zostali wskazani w treści skargi czy też nie, czy są bczłonkami Stowarzyszenia, czy też nie. Wyrok korzystny skutkować będzie dla tych wszystkich, którzy w tym trybie zostali zwolnieni ze
służby.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 10:40, 05 Gru 2007    Temat postu:

Pismo do Ministra ON w sprawie żołnierzy zwalnianych ze służby „z rażącym naruszeniem prawa” i problemów finansowych związanych z przywracaniem ich do służby.

W dniu 29.11.2007r., na podstawie art. 31 paragraf 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071), "Stowarzyszenie..." skierowało do MON pismo st. chor. rez. Włodzimierza R. kierowane do Ministra Obrony Narodowej dotyczące skutków finansowych dla budżetu państwa, związanych z postępowaniem prawników zatrudnionych przez Dyrektorów Wojskowych Biur Emerytalnych i Dowódców Jednostek Wojskowych w sprawach sądowych przeciwko żołnierzom przywróconym do służby wojskowej. "Stowarzyszenie..." w swoim wystąpieniu wzywa Ministra ON do wszczęcia postępowania dla zbadania przedstawionego w nim problemu i podjęcia stosownych decyzji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Łukasz Bieryło E-prawnicy
Administrator



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw 0:46, 06 Gru 2007    Temat postu:

Witam,
Pomyslalem ze moze warto byłoby rozesłać - w imieniu Stowarzyszenia - pisma do organów państwowych (celem ewentualnego skierowania przez uprawnione organy sprawy do TK) odnosnie wprowadzanych zmian w wojskowej pragmatyce służbowej.

Można byłoby wykorzystac przygotowany ostatnio przeze mnie tekst (zamieszczony w calosci w serwisie Eprawnicy.pl, a czesciowo takze na tym forum).

Ponadto zasadnym byłoby jego rozwinięcie o opis sytuacji jaka dotknela zolnierzy zwolnionych ktorzy nadal walcza o swoje prawa przed sadami administracyjnymi, a takze tych ktorzy zostali przywroceni (wiem ze tego rodzaju pismo przeslal do Stowarzyszenia Pan Włodzimierz R. z Warszawy). Wykorzystac do tego mozna byloby takze wczesniejsze wystapienia przygotowane przez Pana Jana M. z Krakowa.

Jesli Stowarzyszenie poparłoby taka inicjatywe, to moglbym przygotowac tresc pisma. Z tym ze lepiej by to wygladalo jesli to OSPZ byloby autorem wystapienia.

W mojej ocenie warto jest zwrocic uwage organów na pewne fakty, które chyba nie docieraja do najwyzszych wladz. Wydaje się bowiem, że nie wiedza moze nawet one o tym, jak wysokie koszty dodatkowe ponosi Skarb Panstwa w przegranych sprawach (kazde postepowanie to koszty w wysokosci kilku tysiecy zlotych, a przy sprawach o duze naleznosci - zdarzaja sie przypadki ze dochodzimy przed sadami nawet 120.000 zł - kilkanascie tysiecy złotych). Wszystko przez to, ze organy nadal upieraja sie przy swoim, mimo ze sprawy sa dla nich przegrane.

Co Panowie o tym myslą?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
js
Gość






PostWysłany: Czw 12:43, 06 Gru 2007    Temat postu:

Witam.
Nie jestem członkiem stowarzyszenia. Uważam jednak, że powyższa inicjatywa P. Łukasza jest bardzo trafna. Myślę, że problem należy nagłaśniać najszerzej jak tylko można i w każdym możliwym konteście. Inaczej sprawa zostanie "zamieciona pod dywan". Przynajmniej o to można podejrzewać MON w świetle jego dotychczasowej postawy - mimo wielokrotnej zmiany kierownictwa instytucji i opcji politycznych nią kierujących.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 21:03, 06 Gru 2007    Temat postu:

Łukasz Bieryło E-prawnicy napisał:
Co Panowie o tym myslą?

Oto pierwsze wypowiedzi, które napłynęły do "Stowarzyszenia...":

"...Pomysł Pana Łukasza B. jest znakomity. Proponuję, by adresatem takiego pisma był również Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych, który w tej sprawie zachowuje wstydliwe milczenie, co jest niesłychanym skandalem! Pozdrawiam. (Ryszard Z.)";

"Zgadzam się całkowicie z Panem Łukaszem, z uwagi na odpowiedni moment do podjęcia tej ważnej inicjatywy oraz wszelkich innych kroków, w tym również do zorganizowania konferencji prasowej przy współudziale liczących się mediów z uwzględnieniem programu P. Jaworowicz.
Obecny MON rozlicza swoich poprzedników, dlatego warto dotrzeć również do niego i mieć przy tym nadzieję, że sprawa trafi do Ministra ON i nikt po drodze nie zablokuje korespondencji w tej sprawie.
Należy uzmysłowić naszym władzom skalę problemu, naszą nieugiętość w walce, jaką podjęliśmy, dalszy nasz cel i kroki związane ze skierowaniem skargi do ETS w Strasburgu i doprowadzić (zaproponować) rozwiązanie problemu w kraju.
Pozdrawiam !
za Stowarzyszenie ! Krzysiek K. Jelenia Góra."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kazimierz




Dołączył: 13 Wrz 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jarosław

PostWysłany: Czw 21:05, 06 Gru 2007    Temat postu: Inicjatywa pana Łukasza Bieryło

Witam!
Inicjatywa godna poparcia i wykorzystania przez Stowarzyszenie.
MON doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że złamał prawo ( przedterminowe wreczenie wypowiedzeń) i - jak napisał na forum "Redakcji wojskowej" Loomph- pełnomocnik MON "promienieje ze szczęścia", wiedząc iż prawda jest po naszej, a sprawiedliwość po jego stronie.
Pozdrawiam
Kazimierz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
krzychciech




Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: Pią 1:47, 07 Gru 2007    Temat postu:

Wysłany: Pią 1:42, 07 Gru 2007 Temat postu: Inicjarywa P.Łukasza
Witam kolegów,
pomysł P. Łukasza jest bardzo trafny i myślę, że ma duże szanse powodzenia.
Działania w pojedynkę już nie jeden z nas przerabiał i wie jakie były tego efekty.
Pisaliśmy do ministrów obrony narodowej a odpowiedzi otrzymywaliśmy z upoważnienia...
Dzięki naszemu Stowarzyszeniu mamy większe poparcie i jak sugeruje kolega Krzysztof można spróbować zainteresować naszą sprawą również media.
Najważniejsze aby nie powielać błędów, które wcześniej popełnialiśmy.
Mam na myśli swoją osobę bo zwracałem się pisemnie do poprzednich ministrów i nigdy nie otrzymałem odpowiedzi podpisanej osobiście przez ministra obrony narodowej.
Dopiero dzięki pomocy Pana senatora Łyczaka odpowiedź na jego oświadczenia w mojej sprawie podpisał Pan minister.
Podobne działania podjął kolega Jan K. poprzez senatora Persona.
Indywidualnie zwracałem się do radia Zet, do niektórych programów telewizyjnych lecz niestety nie byli zainteresowani pojedyńczym przypadkiem.
W pełni popieram.
Pozdrawiam Krzysiek Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 10:38, 07 Gru 2007    Temat postu:

Łukasz Bieryło E-prawnicy napisał:
...Co Panowie o tym myslą?


Oto kolejna wypowiedź, która wpłynęła do "Stowarzyszenia..."

"...oczywiście uważam iż wszelkiego rodzaju rozgłos jest nam bardzo potrzebny. Im więcej osób włączy się w naszą sprawę tym lepiej.
Popieram inicjatywę Pana Łukasza.
Pozdrawiam (Marek R.)"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek. B
Gość






PostWysłany: Pią 21:28, 07 Gru 2007    Temat postu:

Ja również popieram inicjatywne Pana Łukasza, im większy szum wokół naszej sprawy tym lepiej, a po drugie im szybciej rozwiążemy nasz spór z armią tym mniejsze koszty poniosą podatnicy i Rzeczpospolita.
Powrót do góry
janiks




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 15:30, 09 Gru 2007    Temat postu:

Łukasz Bieryło E-prawnicy napisał:
...Co Panowie o tym myslą?

Kolejna wypowiedź, która wpłynęła do "Stowarzyszenia..."

"Wydaje mi sie ze jezeli jest to prawnie mozliwe to albo stowarzyszenie lub reprezentowana przez stowarzyszenie kancelaria prawna powinna zwrocic sie do MON ilu i na jakiej podstawie przywrocono zołnierzy do sluzby zawodowej w trybie art.78 ust.2 pkt.2 , i art.78 ust.2 pkt.3 , a ilu zolnierzom odmowiono tego prawa. Poniewaz w tej chwili zaistniala nierownosc wobec prawa - jednych w stosunku do drugich- dotyczy to takich sytuacji ze w tej samej jednostce wojskowej na tych samych zasadach zwolniono kilkunastu zolnierzy a do sluzby przywrocono kilku ,wyplacoo juz im odszkodowania i mozna rzec zalatwiono sprawe pozytywnie ale juz nastepym MON czy nawet WSA odpowiedzily - brak podstaw do stwierdzenia razącego naruszenia prawa. To pytanie nasuwa sie takie - to w ktorym momencie ktos przekroczyl prawo przywracajac do sluzby i wyplacajac spore peniadze przywroconym czy nie przywracajac pozostalych. MON dysponuje takimi danymi i niech odpowie , poniewaz jezeli pozostalym wyjasnia sie ze zostali zwolnieni zgodnie z obowiazujacymi przepisami i prawem - to jest podejrzenie o naduzycia - bo setki tysiecy zlotych zostaly juz wyplacone.
pozdrawiam Marian S."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum Stowarzyszenia OSPŻ Strona Główna -> Forum Stowarzyszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin